Wat is het?
Met onderstaande kennistrajecten wil LIOF ondernemers inspireren om hun producten, diensten, processen en/of bedrijfsmodellen te innoveren vanuit de maatschappelijke opgaven: energie, circulariteit, gezondheid en digitalisering. Binnen ieder traject worden de laatste trends en ontwikkelingen binnen een specifiek thema behandeld en krijg je concrete handvatten aangereikt om hiermee zelf aan de slag te gaan.
Voor wie?
Startups, scale-ups en mkb bedrijven (sectorbreed) gevestigd in Limburg en gemotiveerd om te vernieuwen binnen de maatschappelijke opgaven (transities) energie, circulariteit, gezondheid en digitalisering.
Regeling
De regeling dekt 75% van de kosten voor deelname aan een kennistraject met een maximaal bedrag van € 7.500.
Klik hier voor het reglement.
Eerstvolgende indiendata
- woensdag 11 oktober
- woensdag 08 november


Welke kennistrajecten bieden wij nu aan?

Jaarlijks belanden miljoenen kilo’s aan sportmaterialen op de afvalberg. Naast de verduurzaming van sportaccommodaties is meer aandacht nodig voor circulaire sportmaterialen.
Er zijn in Nederland circa 23.000 sportverenigingen met ruim 4 miljoen leden. Al die verenigingen verbruiken jaarlijks honderdduizendenden sportproducten zoals hockeysticks, tennisrackets, ballen en netten. Maar ook clubkleding en materiaal voor wekelijks sportschoolbezoek leveren een substantiële bijdrage aan het materiaalverbruik en -afdanking. Dat kan en moet veel duurzamer.
De wereld van sportproducten biedt dus enorme mogelijkheden om duurzamere producten te ontwikkelen en realiseren. Daar liggen mooie business kansen voor veel bedrijven in onze regio.
Denk daarbij aan nieuwe ontwerpen, nieuwe business-modellen maar ook de toepassing van nieuwe duurzamere materialen en reductie van het gebruik en verbruik van materialen bij de productie van de sportmaterialen.
Dat geldt zowel voor bedrijven die al actief zijn in de sportmaterialen-keten als bedrijven die dat nog niet zijn maar wel specifieke kennis en ervaring hebben met bijvoorbeeld de toepassing of productie van nieuwe materialen.
Wil jij een rol spelen in de verduurzaming van sportmaterialen? Dan is deze workshopcyclus bij uitstek geschikt voor jou. Wij inspireren en ondersteunen je om in jouw bedrijf kansen te zien en te benutten en stappen te kunnen zetten op het gebied van verduurzaming en bedrijfseconomische stabiliteit en groei.
De CIRCO track
LIOF en Rabobank organiseren vanuit CIRCO Hub Limburg samen met Brightlands Sportinnovator Center en het nationale Sportinnovator deze driedaagse workshop om jou op weg te helpen. Het unieke aan dit programma is, dat je dat samen doet met andere bedrijven.
Vanuit jouw eigen positie in de keten en vanuit jouw eigen businesscase doe je kennis op van circulair ondernemen en circulair (re-)design van jouw product of dienst.
Deze drie-daagse track start op dinsdag 30 mei en is speciaal bedoeld voor bedrijven die actief zijn of willen zijn in de sportmaterialen én die streven naar duurzame producten en circulariteit willen inbedden in hun bedrijfsmodel.
Voor MKB bedrijven geldt een aantrekkelijke korting op de deelnamekosten van 75% waardoor deelname aan de track slechts € 550 kost. Voor dat bedrag kun je met 2 tot 4 medewerkers van jouw bedrijf deelnemen aan de track. De enige voorwaarde is dat je een aanvraagformulier indient met een uitgebreide en heldere motivatie waarom dat jij met jouw bedrijf wilt deelnemen.
Kennispartner: CIRCO Hub Limburg
Startdatum: najaar 2023
Aantal sessies: 3
Locatie: ntb
Kosten per onderneming: € 550,-, na 75% tegemoetkoming en incl. BTW
Uiterlijke indiendatum: 6 september 2023

Innoveren in de gezondheidszorg is complex, dat mag duidelijk zijn. Er zijn veel zaken waar je als onderneming in dit domein mee te maken krijgt. Denk aan wet- en regelgeving, vergoedingen, hoge kosten, enzovoorts.
Om deze zaken het hoofd te bieden is kennis en expertise nodig en deze heb je als onderneming (nog) niet altijd in eigen huis.
Externe deskundigheid is kostbaar, soms lastig te vinden en versnipperd dus hoe mooi zou het zijn als alle deskundigheid op één plek verzameld is? Die plek is er in het najaar: de masterclass Medical Devices.
Wat houdt het in?
Deze masterclass bestaat uit een reeks van vijf fysieke sessies waarbij je als (startende) ondernemer wegwijs wordt gemaakt in een aantal belangrijke thema's in het domein van Medical Devices. Ook ga je onder begeleiding van deskundigen en samen met andere ondernemers de vertaalslag maken naar je eigen onderneming. De masterclass stelt je in staat om je goed voor te bereiden op de te nemen drempels op de weg naar de markt.
Voor wie is het bedoeld?
De sessie is bedoeld voor startende of bestaande Limburgse ondernemingen die een innovatief medisch product ontwikkelen. Dat product kan een medisch hulpmiddel, een implantaat, diagnostisch apparaat of een andere medische ontwikkeling zijn.
Wat levert het je nog meer op?
Naast de inhoudelijke kennis die je opdoet, ontmoet je ook andere ondernemers die in een vergelijkbare situatie zitten. Hun aanpak, kennis en ervaring te horen geeft je ook weer ideeën en inspiratie voor je eigen aanpak.
Ook maak je kennis met de diverse partners uit het Limburgse ondernemers- en medische ecosysteem die bij de masterclass betrokken zijn. Denk aan Rabobank, de Brighlands campussen, Medace, Center for Entrepreneurship & Innovation, Zuyd/EIZT en uiteraard LIOF.
Hoe kan je meedoen?
Als je wilt meedoen aan de masterclass, dan kun je je tot uiterlijk 26 juni 2023 aanmelden door een mail te sturen naar René Kessen. Hij kan je ook informeren over kosten en andere vragen: rene.kessen@liof.nl.
Kennispartner: Brightlands Chemelot Campus, Medace, Rabobank, Zuyd Professional, CEI Maastricht en Brightlands Maastricht Health Campus en LIOF
Startdatum: 7 september 2023
Aantal sessies: 5:
- 7 september (09.00 - 13.00 uur) | Reimbursement/locatie Brightlands Chemelot Campus (Geleen)
- 21 september (09.00 - 12.00 uur | business planning)/ locatie Centre for Entrepreneurship in Maastricht
- 5 oktober (09.00 - 17.00 uur) | Quality (ISO & CE) & Regulatory (MDR))/locatie Medace
- 26 oktober (09.00 - 12.00 uur | IP)locatie Brightlands Maastricht Health Campus
- 9 november (09.00 - 12.00 uur | Financiering)/locatie Rabobank Sittard.
Locatie: diverse locaties: 7 september Medace, 21 september Center of Entrepreneurship & Innovation (Maastricht), 5 oktober Brightlands Chemelot Campus (Geleen), 26 oktober Brightlands MaastrichtHealth Campus (Maastricht), 9 november Rabobank (Sittard)
Kosten per onderneming: € 550 voor de eerste deelnemer per bedrijf en € 150 voor de tweede deelnemer van hetzelfde bedrijf.
Deze kosten zijn inclusief BTW en ná verrekening van 75% tegemoetkoming uit de CollectiefProject-regeling
Uiterlijke indiendatum: 26 juni 2023
De sessies zullen in het Engels gehouden worden.

Als organisatie word je geconfronteerd met vele (disruptieve) technologische ontwikkelingen. Automatisering en digitalisering slaan hard om zich heen. Daarom is het van belang dat je als organisatie inzicht hebt in de afzonderlijke technologische innovaties. De leergang ‘Data Analytics & New Technologies voor professionals’ besteedt aandacht aan data analytics en de belangrijkste technologische innovaties (Artificial Intelligence (AI), Robotics en Blockchains). Hoe ga je als organisatie nu concreet om met deze ontwikkelingen en vertaal je ze naar de praktijk?
Kennispartner: UMIO
Startdatum: 12 september 2023
Aantal sessies: 7 sessies
Locatie: Maastricht University
Kosten per deelnemer: € 248,75, na verrekening van 75% tegemoetkoming. Geen BTW verschuldigd
Uiterlijke indiendatum: 5 juli 2023
Bekijk het volledige programma

In de Masterclass Verandermanagement leer je wat nodig is om veranderingen in een complexe omgeving succesvoller te leiden, begeleiden en beïnvloeden. Je leert vanuit verschillende invalshoeken te kijken naar de veranderingen in jouw organisatie. Daarnaast leer je nieuwe vaardigheden die jou meer flexibiliteit geven in de keuzes die je maakt. Hierdoor kun je je beter aanpassen aan en inspelen op veranderende omstandigheden en verschillende persoonlijkheden.
Naast de behandeling van de theorie is er tijdens deze Masterclass veel ruimte om ervaringen te delen en te werken met diverse oplossingsrichtingen. Tijdens en tussen de bijeenkomsten pas je de leerpunten uit de Masterclass direct toe op je eigen vraagstukken.
Kennispartner: UMIO
Startdatum: 10 oktober 2023
Aantal sessies: 3 sessies
Locatie: ntb
Kosten per deelnemer: € 498,75, na verrekening van 75% tegemoetkoming. Geen BTW verschuldigd
Uiterlijke indiendatum: 6 september 2023
Bekijk het volledige programma

Design Thinking is een succesvolle methodologie om mensgericht te innoveren en daarmee de toegevoegde waarde van jezelf, je afdeling en je organisatie te vergroten. Je ontwikkelt nieuwe vaardigheden waardoor je daadkrachtiger te werk gaat en sneller van idee tot impact komt. Naast de behandeling van de theorie ga je in deze Masterclass vooral heel praktisch aan de slag. Met behulp van een innovatiemodel dat gebaseerd is op een combinatie van Design Thinking en agile- en lean-innovatiemethodieken doorloop je alle stappen om tot innovatieve oplossingen te komen.
Kennispartner: UMIO
Startdatum: 31 oktober 2023
Aantal sessies: 3 sessies
Locatie: Maastricht University
Kosten per deelnemer: € 498,75, na verrekening van 75% tegemoetkoming. Geen BTW verschuldigd
Uiterlijke indiendatum: 6 september
Bekijk het volledige programma

Je wil energie besparen en de eerste stappen zetten op andere thema’s van duurzaamheid. Wellicht weet je niet precies waar te beginnen, kun je wel een duwtje in de rug gebruiken of wil je weten wat je nog meer zou kunnen doen. In een Koploperproject ga je samen met een groep van 8 tot maximaal 15 mkb’ers uit Limburg aan de slag met duurzaamheid en ontdek je wat dit voor jouw bedrijf kan opleveren. Denk o.a. aan het reduceren van je energieverbruik en van je CO2 Footprint, communiceren over duurzaamheid en voorbereiden op aankomende MVO-rapportageverplichtingen.
Het unieke aan dit project is dat je zowel individueel als gezamenlijk met de andere deelnemers aan de slag gaat met duurzaam ondernemen. Onder deskundige begeleiding doe je gedurende een periode van ongeveer 9 maanden veel inspiratie en nieuwe inzichten op door alle kennis en tools die je vanuit het project mee krijgt. Je leert vooral ook veel van je mede-Koplopers, doordat je plannen en resultaten met elkaar deelt tijdens bijeenkomsten en bedrijfsbezoeken.
Kennispartner: Koploperteam Limburg
Startdatum: 31 oktober 2023
Aantal sessies: 5 sessies
Locatie: ntb
Kosten per onderneming: € 875,-, na 75% tegemoetkoming en excl. BTW
Uiterlijke indiendatum: 6 september.
Bekijk het volledige programma

Speciaal programma voor MKB maakbedrijven in de regio Limburg
Ontdek waar jouw bedrijf staat op het gebied van circulariteit en energie met de duurzame nulmeting.
Door deel te nemen aan dit collectieve project krijg je niet alleen een compleet beeld van de circulaire en duurzame status van jouw organisatie, maar stellen we gezamenlijk ook de richting vast voor ontwikkelingen en concrete actiepunten om direct waarde toe te voegen. Verder bieden het uitgebreide netwerk en concrete handvatten vanuit de Circular Design group (CDG) en LIOF de mogelijkheid tot directe opvolging. Dit betekent dat je daadwerkelijk stappen gaat maken, kortom van praten over circulariteit naar samen doen!
Het programma bestaat uit gesprekken/sessie binnen je bedrijf, met je eigen (kern)team en uit twee bijeenkomsten met de andere deelnemende bedrijven:
- Start project – gezamenlijke bijeenkomst ‘Verbinding en Motivatie’. Wat drijft jou, wat kom je halen en brengen binnen dit project. Datum: 30 november
- Afronding project - gezamenlijke bijeenkomst ‘Resultaten en Samenwerking’. Delen van de resultaten en het stimuleren van de verdere onderlinge samenwerking. Datum: voorjaar 2024.
Na afronding van het programma wordt je bedrijf automatisch lid van de Circular Design Group als Basic Partner.
Het traject bestaat uit de volgende onderdelen:
- Start Circular Maturity Scan (in-company): twee intakegesprekken met directie en management voor het vaststellen van beleid, strategie en visie op duurzaamheid/circulariteit
- Invoer en begeleiding vragenlijst Circulaire Maturity Scan door vier medewerkers
- CDG verwerkt en analyseert de vragenlijsten en intake-gesprekken
- Workshop in-company. Bespreken resultaten en concretiseren kansen voor vervolg en implementatie
- Eindrapportage Circular Maturity Scan
- Strategische in-company workshop. Concretiseren strategie en visie rondom duurzaamheid/circulariteit en vertalen naar actieplan, inclusief korte- en lange termijn circulaire activiteiten.
Verwachte doorlooptijd 4-8 weken.
Kennispartner: CDG en LIOF
Startdatum: 12 oktober 2023
Aantal sessies: 2 plenaire sessies
Locatie: ntb
Kosten per onderneming: € 1.625,-, na 75% tegemoetkoming en excl. BTW
Uiterlijke indiendatum: 6 september.

Binnen de expeditie gaat een ondernemer aan de slag met een uitdaging of idee. Dit doen ze samen met een HAS-expert als projectleider en een team van vierdejaarsstudenten en tijdens de expeditie wordt dit verder uitgewerkt. Gedurende de expeditie zijn er vier momenten (ontwikkelsessies) waarop je met dit team, maar ook met andere deelnemers aan de expeditie, samenkomt om feedback op te doen over jouw project en kennis op te doen.
Kennispartner: HAS
Startdatum: begin 2024
Aantal sessies: 4
Locatie: ntb
Kosten per onderneming: € 3.000, na verrekening van 75% tegemoetkoming. Geen BTW verschuldigd
Uiterlijke indiendatum: 6 december.

Binnen de expeditie gaat een ondernemer aan de slag met een uitdaging of idee. Dit doen ze samen met een HAS-expert als projectleider en een team van vierdejaarsstudenten en tijdens de expeditie wordt dit verder uitgewerkt. Gedurende de expeditie zijn er vier momenten (ontwikkelsessies) waarop je met dit team, maar ook met andere deelnemers aan de expeditie, samenkomt om feedback op te doen over jouw project en kennis op te doen.
Kennispartner: HAS
Startdatum: begin 2024
Aantal sessies: 4
Locatie: ntb
Kosten per onderneming: € 3.000, na verrekening van 75% tegemoetkoming. Geen BTW verschuldigd
Uiterlijke indiendatum: 6 december.

Tijdens de Brightlands AI Academy worden de laatste trends op het gebied van Data Science, Artificial Intelligence en Machine Learning besproken en praktische tools aangereikt.
Het doel is om werkende professionals uit het bedrijfsleven te trainen in het ontdekken en identificeren van mogelijke AI-toepassingen binnen de eigen organisatie en het analyseren en valideren van de bedrijfswaarde van deze AI-toepassingen. Om AI-innovaties te stimuleren, dagen we deelnemers uit om hun eigen datagedreven idee mee te nemen naar de les, waarna het onder begeleiding van een ervaren AI-coach wordt uitgewerkt tot een bruikbare business case.
Kennispartner: Brightlands AI Academy
Startdatum: 27 februari 2024
Aantal sessies: ntb
Locatie: ntb
Kosten per onderneming: zie onderstaand
Uiterlijke indiendatum: januari 2024.
LIOF biedt twee opties:
1. Deelname aan het Brightlands AI Academy programma. Na afronding van het volledige studieprogramma kun je de opgedane kennis en tools zelfstandig implementeren binnen je eigen organisatie. Kosten: €1500 voor starters en € 3500 voor MKB, excl. BTW & 75% vergoeding door LIOF.
2. Deelname aan het Brightlands AI Academy programma + projectbudget voor het begeleiden van de uitwerking van je eigen data-driven idee. Binnen de uitwerking wordt de business case voor het datagedreven idee en een eerste ontwerp opgesteld en eventueel een prototype gerealiseerd. Kosten: €10.000 excl. BTW / 75% vergoeding van LIOF.
Let op: Het projectbudget is het bedrag dat overblijft van de €10.000 na aftrek van de deelnamekosten (optie 1) van de AI Academy.

We gaan graag met jou in gesprek
- Vrijblijvend gesprek met één van onze adviseurs
- Uitleg over de mogelijkheden én antwoord op al je vragen
- Hulp bij het indienen van je aanvraag
Vraag een adviesgesprek aan
Hoe ga je te werk?
- Kies een kennistraject uit (zie overzicht) dat jou aanspreekt en dat aansluit op jouw leerdoelen;
- Vraag het aanvraagformulier aan. Je krijgt dit per mail toegestuurd;
- Per onderneming geldt er maximum van vier deelnemers per kennistraject. Per onderneming is dus slechts één aanvraagformulier per kennistraject noodzakelijk. In dit formulier kun je het aantal deelnemers (van jouw bedrijf) aangeven. Let op: bekijk per traject of er een prijs geldt per deelnemer of per onderneming. Dit is nodig om de totale kosten van de aanvraag te bepalen;
- Per onderneming geldt er een maximum van twee aanvragen binnen de totale looptijd van het CollectiefProject. Je kunt je immers voor meerdere kennistrajecten aanmelden;
- Je krijgt een business developer van LIOF toegewezen om je te begeleiden in het proces en zo samen jouw aanvraag zo helder mogelijk op papier te zetten;
- Vul en dien het aanvraagformulier op tijd in voor het betreffende traject. De instructies staan in het formulier.
- Na indiening ontvang je bericht van ons of jouw aanvraag volledig en correct is ingevuld (ontvankelijkheid);
- De beoordeling vindt in de regel twee weken na de indiendatum plaats. Na de beoordeling informeren we jou zo snel mogelijk over de uitkomst hiervan (beschikking).
- Met een positieve beschikking heb je recht op 75% vergoeding van de kosten van het kennistraject met een maximum van € 7.500;
- Wij geven jouw gegevens door aan de betreffende kennisinstelling. Die neemt vervolgens contact met je op met alle verdere informatie over deelname;
- Aan het einde van het CollectiefProject kun je de gemaakte kosten declareren. Hoe dat gebeurt is afhankelijk van het kennistraject dat je kiest. Meestal betaal jij vooraf en dien je achteraf een declaratie in voor 75% van de kosten (Brightlands AI Academy, UMIO, Zuyd Professional, HAS Hogeschool en Fontys Hogeschool). Echter, bij sommige trajecten vergoedt LIOF aan het begin en krijg je van ons een factuur voor 25% van de kosten (CIRCO track).